“A rúzs titka, hogy eltereli a férfiak figyelmét. Ettől olyan hatalmas fegyver. Nem látják tőle az ember lányának szemében villódzó haragot és az ökölbe szorított kezeit. A nőt látják bennem, nem a harcost, és máris előnyben vagyok. Senkit sem tudok leütni, soha nem lennék képes a csatában, puszta két kezemmel legyűrni egy felnőtt férfit, de a rúzst mesterien viselem. Mintha az életem múlna rajta. Ahogy ezekben a mostani időkben járja.”
Ariel Lawhon lenyűgöző, igaz történeten alapuló történelmi regénye a társasági hölgyből kémmé avanzsált Nancy Wake életéről.
Nancy Wake 1936-ban Párizsban él, és a Hearst konglomerátum újságírójaként dolgozik. Itt ismeri meg a dúsgazdag francia iparmágnást, Henri Fioccát, akinek hamar elcsavarja a fejét, és ráveszi, hogy vegye őt feleségül. Nem sokkal később a németek megszállják Franciaországot, és az újdonsült Mrs. Fiocca kénytelen máris egy újabb nevet felvenni: egy háborús fedőnevet.
A Fedőneve Hélène Nancy Wake második világháborús krónikája, akinek a nevét a világon mindenkinek ismerni kellene. Megtudjuk, hogyan csempészett iratokat a Vichy szabad zónában, hogy az üldözöttek Spanyolországon át menekülhessenek a nácik elől. Végigkövethetjük a saját menekülését a Pireneusokon át, miután a Gestapo ötmillió frankos vérdíjat tűzött ki a fejére. Megismerhetjük az angol SOE (Különleges Hadműveletek Végrehajtó Egysége) soraiba való csatlakozásának körülményeit, és hogy hogyan lett ezután a francia ellenállás egyik legbefolyásosabb vezére.
A Fedőneve Hélène fordulatokban gazdag, izgalmas kémregény a második világháború idejéről. Ariel Lawhon a történelmi hűséget betartva, de az ismeretlen részekben a képzeletére hagyatkozva mutatja be Nancy Wake lebilincselő és mozgalmas történetét szerelemről, önfeláldozásról és megingathatatlan eltökéltségről.
Nancy Wake egy elképesztő nő volt. Még szerencse, hogy vannak olyan írók, mint Ariel Lawhon, akik a műveikkel felhívják a figyelmet a hozzá hasonló hősökre, mert ha valaki nem találkozik ilyen könyvekkel vagy nem olvas, nem foglalkoztatja a történelem, akkor talán soha nem is szembesül vele, milyen nagy szerepe is volt a nőknek a második világháborúban. Szerintem nagyon fontos lenne, hogy a világ megismerje ezeknek a fantasztikus nőknek a sorsát és hőstetteiket. Ennél csak az rosszabb, hogy még a saját korukban sem méltányolták a teljesítményüket, hiszen még kitüntetést is csak évtizedekkel később kaptak, amit nyilván nem is ért meg mindenki. Bár azt hiszem, az a jelenet, amikor minden férfi megtapsolja Nancyt és elismerik vezetőként, mindennél többet ért.
A Fedőneve Hélène nagyon jó stílusban megírt, izgalmas regény, egy pillanatig sem lankadt a figyelmem, az unalom meg egyenesen nonszensznek tűnt. Nekem tetszett a két, fejezetenként váltakozó idősík, ahogy egyből – szó szerint – az eseménye sűrűjébe ugrunk, és egy másik szálon ismerjük meg, mi vezetett idáig. Utóbbi eleinte elég könnyed és romantikus, hála Nancy és Henri Fiocca szerelmének, de gyorsan közbeszól a háború, és egy idő után eljutunk odáig, hogy már ez volt a nyomasztóbb.
Tele van feszültséggel a történet, de közben mégis van egy fesztelenebb, humoros oldala, ami főleg Nancy sziporkázó személyiségének és a remek, szellemes párbeszédeknek köszönhető. (Egyébként Nancy sztorija arról, hogyan helyezkedett el a Hearstnél, annyira szürreális, hogy biztosra vettem, az írói fantázia terméke. Jól meglepődtem, amikor a végén megtudtam, hogy valóban így történt.)
Nem csak hősnőnk, hanem a férje és az ellenállók karakterét is remekül sikerült megragadnia az írónőnek, már csak ezért is örültem, amikor az utószóból kiderült, hogy két kivétellel mindannyian valós alakok. Nagyon szerettem, hogy a végére milyen erős kapocs alakult ki Nancy és a társai között.
Furcsa módon egyedül egy olyan cselekményszállal volt problémám, ami csak a képzelet szüleménye… bár nem is igazi probléma, csak szerintem nagyon átlátszó volt az első pillanattól kezdve.
Ezen kívül csak azt tudnám felróni, hogy volt egy-két dolog, amiről szívesen olvastam volna bővebben, pl. az az időszak, amikor Nancy segített elmenekülni az országból a zsidóknak, de ha mindenbe részletesen belementünk volna, akkor olyan lenne a könyv, mint egy féltégla.
A Fedőneve Hélène egy lenyűgöző könyv egy csodálatraméltó nőről, aki segített megváltoztatni a történelem menetét. Szívesen megismerkednék Ariel Lawhon más műveivel is, de hogy Nancy Wake-ről mindent el szeretnék olvasni, amit csak lehet, az biztos.
Szerző
- Szerkesztő
Korábbi cikkek
- Könyv2022-03-30Boldizsár Ildikó: Amália álmai
- Igaz történet alapján2022-03-16Jung Chang: Vadhattyúk
- Könyv2022-03-02Leïla Slimani: Altatódal
- Könyv2022-02-02Sarah Winman: Csendélet