Oldal kiválasztása

„Közel kell maradni a dolgok kontúrjához, közel hozzájuk, de kívül rajtuk, ahogy egy fecske követi a táj vonalait, kirajzolja őket, de nem száll le soha.”

Körvonal egy eléggé megfoghatatlan, mégis magával ragadó regény egy útkereső nő görögországi nyaralásáról.

A Körvonal regény tíz beszélgetésben. Egy frissen elvált írónő Athénba repül, ahol egy kreatívírás-kurzuson tanít. Kollégákkal, régi ismerősökkel, idegenekkel találkozik: csak egy-egy villanásra jelennek meg egymás életében, beszélgetéseik egyszerre esetlegesek és sorsfordítók. Talán épp a köztük lévő távolság, a folytatás lehetetlensége miatt engedik meg maguknak, hogy őszintén, madártávlatból vessenek számot az életükkel az abszurd apróságoktól a nagy válságokig. Ezek a keresetlen, útkereső beszélgetések rajzolják ki Cusk érzékeny elbeszélőjének alakját, aki jelenlétével figyelni, látni tanít.

A Körvonal egy rövid, mégis eposzi ciklus első darabja: egy mesteri trilógiáé, amelyet korunk egyik legjelentősebb teljesítményeként őriz majd meg az emlékezet.

 

Egyre jobban szeretem az ilyen rendhagyó regényeket, amiknek a szokásostól annyira eltérő a stílusa. A Körvonal megfoghatatlan vonzerejét talán a tökéletesen találó borítóval tudnám kifejezni. Olyan érzés volt olvasni, mintha a partot mosó hullámok között lebegnénk, vagy csak ott ácsorognánk és próbálnánk belelátni valami konkrét dolgot a nedves homokba.

A cím remek választás volt, hiszen tulajdonképpen nincs is rendes történet, csak beszélgetéseket, embereket látunk, akiket nem ismerünk meg igazán, csak a körvonalaikat, ahogy rajtuk keresztül a főszereplőt, Faye-t is. A fenti idézetet akár a regény kulcsmondatának is nevezhetnénk, hiszen valóban ebben a szellemben közelítünk mindenhez.

Faye-ről annyit tudunk, hogy negyven körül van, frissen elvált írónő, aki tanítani utazik Athénba egy írókurzus miatt. Szinte alig reflektál a párbeszédek során, többnyire csak figyelmes hallgatóság, de mégiscsak az ő szűrőjén keresztül látunk és hallunk mindent, így ő is ott van minden szóban. Valahogy úgy éreztem, mintha végig alig karnyújtásnyira lennénk Faye lelkétől, mintha már látnánk az árnyékát, de ha kinyújtanánk a kezünket, csak az üres levegőt érintenénk meg.

A szenvtelen lelkizés hangulatát erősíti a letisztult, egyszerű stílus is, ami miatt csak úgy olvastatja magát a könyv. Közben pedig a felszínes – és a repülős utazópartner esetében időnként biztosan hamis – mondatok és emberi sorsok útvesztőjében elképesztő mélységek és bölcs gondolatok csillannak meg életről, szerelemről, irodalomról, művészetről, önkifejezésről.

És a legjobb, hogy olvasás közben egyszerűen csak sodort magával a szöveg, még úgy is, hogy közben is felfigyeltem egy-egy gondolatra, de igazán csak utána, az emésztgető-fázisban értettem meg, micsoda kincsre bukkantam. Már most alig várom Rachel Cusk következő, augusztus végén Tranzit címen megjelenő könyvét, remélhetőleg az is hasonlóan magasröptű élmény lesz.

Szerző

Belle
Szerkesztő
Watchaholics
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.