„Sok mindent csinálhat egy Dunbar fiú, de egyvalamiben mindig biztosnak kell lennie: hazajön.”
Markus Zusak A könyvtolvaj óta nagy kedvencem, és ezúttal sem okozott csalódást. A Clay hídja egy gyönyörűen megírt könyv a veszteségről, a családi szeretetről és a felemelő megbocsátásról.
Kezdetben csak egy gyilkos, egy öszvér és egy fiú volt. Aztán egy kígyótetem, egy döglött kutya és egy régi írógép. És jött az anya és az öt testvér, majd a lány, aki zsokénak készül, meg a lóversenyek. Később a halál, a gyász, a futás és a fájdalom, a híd és a megtisztulás. De ez még nem a vég.
A Dunbar fivérek a saját törvényeik szerint élnek a világban. Az anyjuk meghalt, és az apjuk is magukra hagyta őket. Szeretnek és gyűlölnek, gyászolnak és élnek, küzdenek a felnőttvilág kihívásaival az elhagyatott lóversenypálya tövében. Egy nap azonban az apjuk váratlanul hazatér, és segítséget kér tőlük egy híd megépítésében. Az öt testvér közül egyedül Clay vállalja a feladatot, és ezzel örökre megváltoztatja az életüket. Clay hidat épít a múltjából, a családjából, fájdalomból és szeretetből, a csodákból és a csalódásokból, az életéből, mindabból, ami egy élet kötőanyagát képezi. És közben feltárul a család múltja: a Homérosz iránt rajongó nagyapa emléke, a Kelet-Európából menekült anya és a festőművésznek készülő, megtört apa találkozása egy eltévedt zongoránál, valamint a fiúk ígéretekkel teli gyermekkora. De vajon elég kitartó-e Clay? Lesz-e elég ereje befejezni?
Markus Zusak új regénye az áradó történetek és az elfeledett titkok nagyszerű szövedéke.
Nem voltak kétségeim azzal kapcsolatban, hogy szeretni fogom-e ezt a könyvet, és szerencsére tényleg nem kellett csalódnom. Markus Zusak nem hazudtolta meg magát, ezúttal is magával ragadott a stílusa, ami egyszerre egyszerű és közben mégis nagyon mély. Jól esett elmerülni ebben a fájdalmasan szép történetben.
A történet ezúttal nem szippantott be azonnal, kicsit zavartak a káromkodások (a végén már nem, mert karakterhűek voltak), és kellett egy kis idő, amíg közel kerültem a Dunbar fiúkhoz és a szüleikhez. De ahogy kezdett kibontakozni a történet, úgy vesztem el benne én is egyre jobban. Eleve a felépítése is érdekes, hogy az egyik fiú írja le évekkel később, de úgy, hogy nem ő, hanem a testvére áll a középpontban. A két idősík is tetszett, és ahogy a szülők története végül összeért a fiúkéval, ahonnan elindultunk az elején.
Szomorú belegondolni, hogy mennyi nehézségen kellett átmennie ennek a családnak, nagyon rossz volt végigkövetni az anya haldoklását. De közben tényleg rengeteg gyönyörű pillanatuk is volt, ami közelebb hozta őket egymáshoz. Egyébként is annyira mindenről szól ez a történet, nagyon sokrétű és gazdag; de ha valamit ki kéne emelnem, az biztosan a szeretet lenne, bármilyen formájában.
Sajnálom, hogy a szerző jegyzete a könyv végére került, nem az elejére, mert kifejti benne, hogy a cím kétféleképpen értelmezhető; egyrészt ugye nyilvánvalóan arra utal, hogy ez Clay hídja, másrészt pedig a clay ugyebár agyagot jelent angolul, és gy is lehet érteni. Lehet, hogy teljesen más lett volna annak fényében olvasni, hogy tudom, hogy az agyagra és a vele kapcsolatos megjegyzésekre is figyelni kell. De enélkül is imádtam, hogy milyen sokrétű a cím, és milyen sokféleképpen lehet értelmezni azt a bizonyos hidat. Mert a nyilvánvalón túl ott van az a híd is, ami a fiúk és az apjuk között épül azzal, hogy Clay nyit felé, és mindent összevetve a hidak szeretete hozta össze őket újra.
A karakterizálással teljesen meg vagyok elégedve, tényleg nem volt egy sétagalopp az öt fiúhoz vezető út, de mindannyian belopták magukat a szívembe. Nyilván Clay került hozzám a legközelebb, aki miatt a történet túlnyomó részében heves ölelésfétissel küzdöttem. Michaellel, az apával kapcsolatban még kicsit vegyesek az érzéseim, mert az nyilvánvaló volt, hogy mennyire szerette Pennyt, az anyukát, és hogy szeretne közelebb kerülni a fiúkhoz, de azért arra nehéz mentséget találni, hogy életük legnehezebb időszakában lépett le, amikor inkább össze kellett volna tartaniuk. Viszont ez a történet megmutatta, hogy mennyire fontos a megbocsátás, szóval én is igyekszem átszellemülni.
A befejezés csillagos ötös, nem cukormázas, nem is lehangoló, hanem pont olyan keserédes és szép, amilyet ez a könyv megérdemelt. Az utolsó mondatért egészen odavagyok, tökéletes lezárás.
Tény, hogy a Clay hídja nem egy könnyű olvasmány, és megfelelő hangulatban kell lenni hozzá, hogy igazán értékelni tudjuk, de megérte pár napig elmerülni a Dunbar fiúk világában. Az biztos, hogy sokáig emlékezni fogok rájuk.
Szerző
- Szerkesztő
Korábbi cikkek
- Könyv2022-03-30Boldizsár Ildikó: Amália álmai
- Igaz történet alapján2022-03-16Jung Chang: Vadhattyúk
- Könyv2022-03-02Leïla Slimani: Altatódal
- Könyv2022-02-02Sarah Winman: Csendélet