Az eredeti Star Trek sorozat második évada már sokkal egységesebb képet mutat, ezúttal az epizódok minősége nem ingadozik annyit, mint a korábbi évadban, és a mögöttes világkép is koherensebb egészet alkot.
Az Enterprise legénységének ezúttal sincs könnyű dolga: klingonokkal kell hadakozniuk, de a trükk az, hogy nem kezdhetnek háborút, romulánokkal veszik fel a kapcsolatot, akik legközelebbi rokonaikkal, a vulkániakkal nem képesek egészséges viszonyt ápolni, andóriaiakkat és tellaritákkat kell fuvaroznia a hajónak, és egyúttal stabilizálni kell a térség politikai és diplomáciai kapcsolatait is, hogy a nagy eszme, a Föderáció ne hullhasson darabokra.
A második évadban Kirk kapitány (William Shatner) először tapasztalja meg az alternatív tüköruniverzum másságát, ahol az emberiség nem egy békés, és a többi fajjal közös megállapodás révén gyarapszik, ellenkezőleg, itt mindenki, aki nem ember az társadalmilag alsóbb szintet foglal el. A vulkániak, akárcsak az andóriaiak szinte már rabszolgasorsban élnek a kegyetlen és kizárólag az erőszak útján létező emberiség ostora alatt. De pont a tükör univerzumból érkező Spock (Leonard Nimoy) az, aki belátja, hogy a Föderáció mennyivel hatékonyabb tömörülés – ám az ezzel kapcsolatos jövőbeni eseményeket már nem fejtette ki a sorozat, az a további szériákra, mint például a Star Trek: Enterprise-ra hárult.
Ezúttal egy új legénységi tag is csatlakozik a korábbiakhoz, méghozzá az orosz származású Chekov zászlós (Walter Koenig), aki bár rengeteg történelmi utalást ismer, mindet rosszul, ugyanis az orosz propaganda minden hőst utólagosan orosznak titulált – ezzel bizonyára az akkori aktuálpolitikára kívántak utalni az alkotók, és tették mindezt kellő éllel, mégis humorba burkolva, így kevésbé volt sértő. A korábbi évadhoz képest ezúttal a legénység tagjai is több teret kaptak, így betekintést nyerhettünk Uhura (Nichelle Nichols) múltjába, Mr. Spock és a vulkániak szokásaiba, vagy éppen a földi élet különlegességeibe.
A Star Trek rajongók sosem alkottak egységes frontot, nem hiába csámcsogott a South Park is az első show epizódjainak számában, ám minden rajongó egyetért abban, hogy a The Original Series legemlékezetesebb és legjobb epizódja a The Trouble with Tribbles, amiben egy csapat fura és szőrös idegen ellopja az egész részt a színészektől. Pedig ebben még maga Scotty (James Doohan), a hajó főgépésze is beszáll egy régimódi kocsmai verekedésbe a klingonokkal szemben – ezt az epizódot később fel is használják a Deep Space Nine-ban, méghozzá mesteri módon.
A korábbiakkal ellentétben itt a Föderáció már egy sokkal egységesebb formát öltött, és előtérbe kerül az Elsődleges Irányelv, amire már a későbbi sorozatok (és persze a Kirkék utáni évszázadok tagjai) előszeretettel hivatkoznak. Ez pedig nem a véletlen műve, hiszen az Irányelvet olyan szabályok mentén alkotta meg a sorozat atyja, Gene Roddenberry, amiben már lassan ötven év távlatában is hinni lehet.
A Star Trek második évada még inkább belemegy a társadalmi problémák feszegetésébe, a földi civakodások és háborúk értelmetlenségébe, mikor az űr olyan nagy, és olyan sok benne a rejtély, hogy inkább azzal kéne foglalkozni. Ez teszi maradandóvá a sorozatot, hogy értékei nem fakultak meg az idő előrehaladtával – és az itt látható jövő képe reményt és hitet adhat mindenki számára.
Szerző
-
Alapító és főszerkesztő
Mindig online kütyüfüggő, “csak még egy epizód” suttogó, űrhajó gyűjtögető kocka, digitális bennszülött. Igazi fangirl és PR munkatárs a Serenityn.
Korábbi cikkek
- Akciófilm2023-03-24Csak a dínók számítanak – 65 (2023)
- Dráma sorozat2022-12-30Vaják: A vér eredete (2022) – 1. évad
- Dráma sorozat2022-06-21A királyság (2009), 1. évad
- IDW2022-06-09Transformers: Éljen Megatron!