Szomorúan meg kell állapítanom, hogy a Simpson család alkotói nem csak öniróniát fejeznek ki a jól megválasztott mottóval, hanem egy nyilvánvaló igazságot mondanak ki. A Simpson család időnként tényleg küzd ötlethiánnyal, de az eddig elkészült több mint ötszáz epizódból néhány nyugodtan lehet ötlettelen, ha a többi imádnivaló. Nem vagyok elfogult. Vagyis többnyire igen, amitől eltekinthetek, ugyanis az előrejelzések szerint a Futuramának fel kellett volna támadni hamvaiból egy crossover erejéig, de csak a zombija tért vissza.
Korábban a Family Guy és a Simpson család közös epizódjával kapcsolatban megfogalmaztam, hogy a szereplők nem keltek életre, és a két univerzum nem találkozott, maximum súrlódott. A Family Guy viszont a maga 45 percével sokkal jobban ki tudta dolgozni a The Simpsons Guy cselekményét, mint a Simpson család 20 percben a Simpsorama pofonegyszerű és nagyon sematikus történetét. Az első esetben volt egy konfliktus – a két sorozat közötti feszültség, a plágium vádja és a többi –, amire a Family Guy alkotóinak lehetősége volt válaszolni, de a Simpson család és a Futurama között nincs szó ilyesmiről. Mindkettő Matt Groening csodálatosan kreatív elméjének és alkotótársainak szüleménye (akik nem ugyanazok a két sorozat esetében). Valószínűleg a rajongóknak is van egy nagy közös halmaza, és az unokatestvér–sorozatok a humor és a történetvezetés hasonló formáit alkalmazzák, plusz nyilvánvalóan soha nem kerültek konfliktusba egymással.
Mire jó akkor ez a crossover? Semmire. A történet nagyon egyszerű (spoiler nélkül): Bender váratlanul megjelenik Simpsonék pincéjében, és miután Homerral összemelegednek, kiderül, hogy azért jött, mert meg kell ölnie Homert. Azért, hogy ne történjen tragédia, a jelenben próbálnak a két sorozat szereplői megoldást találni a jövőben jelentkező problémára. Hagyjuk az időparadoxont. A Futurama egyébként is szabadon kezeli a sci–fi alaptémáit, sőt, én éppen azt szeretem, hogy állandóan megkérdőjelezi őket vagy ironizál rajtuk (így lett Fry a saját nagyapja). A legsúlyosabb hiba, amit az alkotók elkövetnek, hogy a két univerzum szerintük ugyanaz, vagyis valójában egyetlen univerzum, csak ezer év távolság van közöttük. Ez a feltételezett szintézis az én agyamban nem tud létrejönni, és ezzel biztosan nem vagyok egyedül.
Nehéz feladat lehetett megoldani, hogy a szereplők találkozzanak, reagáljanak egymásra, és ehhez még történet is kerekedjen mindössze húsz perc alatt. A történet egyik világhoz sem tartozik igazán, arról nem is beszélve, hogy belső logikai ellentmondás van abban, hogy a Simpson család 2014–es jelene hogyan befolyásolhatja a Futurama teljesen más módon felépülő, más időfogalommal működő „jövőjét”? A Simpson családban az idő a megszokottól eltérően múlik, nem véletlen, hogy nem öregedett senki 26 év alatt, és ugyanilyen lesz ezer év múlva is, márpedig el tudom képzelni, hogy ez a sorozat tartani fog addig.
Rengeteg sci–fi toposz közül választhattak volna az alkotók, például párhuzamos vagy alternatív univerzumok, vagy sok más végtelenül abszurd ötlet jöhetett volna szóba. A két sorozatnak vannak olyan közös elemei, amelyekkel dolgozni lehetett volna. Mind a kettő ironizál, szereti a váratlan fordulatokat, tehát az indulás után teljesen más cselekmény bontakozik ki, mint amit várnánk. A karakterek jól körvonalazott, de egyben sok irányban bővíthető és formálható típusok. Ezzel az egy dologgal megpróbálnak élni az alkotók: miután Bender és Homer összebarátkozik, Bart és Lisa megállapítja, hogy ők ketten ugyanolyanok, talán ugyanazok is. Homer tehát a robot képében önmagába szeret bele. Ez még akár működhetne is, ha igaz lenne az állítás, de a két karakter nem lehet ugyanaz, már csak azért sem, mert más–más világból jönnek, ahol egész más jellegű helyzetekre teljesen különböző módon reagálnak, és a reakciók összessége adja ki a jellemüket. De legalább amíg az ötletekből kifogyott sorozat fecseg a részekből kifogyott sorozattal, megállapíthatom, hogy húsz perc alatt nem lehet megmenteni a világot.
Szerző
-
Korábbi szerkesztő
Az internet, főleg a Youtube világának kóborlója, macska a holdon, valamint a lélek sötét oldalának kutatója.